Proč děti potřebují laskavý dotek

Dotek jako pocit bezpečí
Něžný dotek matky navozuje pocit bezpečí, které miminko po dobu 9 měsíců v bříšku mělo. V prvních měsících jsou miminka nejvíce zranitelná. Potřebují péči a spoustu lásky. Přítomnost matky (je-li to možné, ne-li otce nebo jiného dospělého) a jeho pozornost na potřeby vytvářejí v miminku pocit bezpečí a jistoty.
Dotek jako způsob komunikace
Dotyk je jedním z komunikačních způsobů. Může být něžný, ale může být i bolestivý. Sami to dobře víme. I děti umí z doteku vyčítat pozitivní či negativní emoce.
Rodiče se snaží miminkům a dětem zajistit nejlepší stravu, vitamíny, hračky, oblečení, aby mělo zdravý vývoj a bylo šťastné. Na dotek se zapomíná. Někdy dětem stačí kreslit na záda, nebo počítat prstíky, nebo polechtat nosík.
Kůže – smyslový orgán
Kůže je smyslovým orgánem. Je v ní velké množství buněk, které jsou citlivé na omak, teplo, bolest a tlak. Slouží jako bariéra a chrání tak vnitřní orgány před nepříznivými vlivy.
- Fyzikální vlivy – tlak, nárazy, odírání, poranění, sluneční záření, chlad, teplo.
- Chemické vlivy – chrání tělo před škodlivými chemickými látkami.
- Biologické vlivy – ochraňuje od mikroorganismů, bakterií a virů.
Kůže má také komunikační schopnost. U některých konverzací zčervenáme nebo zbledneme. Dáváme tím najevo naše momentální rozpoložení okolí.
Dotek v každodenních aktivitách
Zkuste láskyplný dotek zapojit do svých denních aktivit s miminkem. Hlazení, jemné šimrání, kreslení po těle různými předměty – rukama, pírkem, štětcem, hračkou. Při koupeli a usušení miminka, olejování, masírování, probouzení i usínání. Pokud jedete kolem dítěte, stačí jemné pohlazení, pro větší i „chlapské“ poplácání po rameni, nebo objetí „jen tak“. Dětská pokožka je velmi jemná a po narození není plně vyvinuta. Proto je třeba dbát na jemnost doteků. My v Japitexu používáme na dětské oblečení látky, které splňují přísná kritéria a jsou vhodné pro miminka již od narození.
Důležitost dotyku
Mnohé studie poukazují na důležitost doteku rodiče a dítěte.
U dětí, kde výrazně chybí láskyplný dotek, vědci dokonce zaznamenali vyšší level kortizolu (stresového hormonu) nebo zvýšené množství hormonů regulujících sociální chování.
Nedostatek dotyku po narození ovlivňuje také fungování imunitního a trávicího systému.
Naopak náklonnost a uznání vyjádřené dotykem aktivuje část mozku, která se podílí na ovlivňování toho, jak umíme zacházet se svými emocemi, jak přijímáme informace, učíme se a jak se rozhodujeme.
Příjemné doteky dokážou u dětí (ale i u dospělých) snížit hladinu stresu a začít tvořit hormon lásky – oxytocin.
Dotyky, které dokáží zázraky
Vzpomeňte si na doteky, které dokázaly zázraky. Je vědecky dokázáno, že při dostatečném kontaktu „kůže na kůži“ dítě zpracovává fyzickou bolest jinak – lépe dokáže snášet bolest.