SK CZ HU HR EN

Len – kvalita, která se dědí

Len je nejekologičtější tkanina, která k létu prostě patří. Lněné oblečení má u nás dlouhou historii. Sice se tento materiál na určitou dobu dostal do pozadí, naštěstí se opět těší velké oblibě.

Malá dávka historie

Plátno bylo tkané z dlouhých vláken – což mu zaručuje odolnost a pevnost. Díky tomu bylo oblečení z něj trvanlivé a dědilo se z generace na generaci. Bylo příjemné na nošení v zimě i v létě. Šily se z něj košile, šaty, sukně, spodní prádlo, ale také textil do domácnosti. Každá dívka musela mít výbavu ušitou ze lněného plátna, která jí sloužila léta.

Len se používal nejen k výrobě látky, ale také v kuchyni. Dokonce se v něm objevily i léčivé účinky při různých onemocněních. V minulosti byl jednou z nejdůležitějších rostlin.

Len setý  (Linum usitatissimum) je léčivá jednoletá rostlina z čeledi lněná. Má drobné modré kvítky a stonky vysoké asi 80 cm. Ze stonků lnu se získávají lněná vlákna, ze kterých se tkají látky. Nepoužívají se chemické úpravy.

>>> Pěstování lnu je čistě přírodní záležitost bez použití chemikálií. <<<


Aby z rostlinky vznikla látka na krásné šaty, len musel projít dlouhým procesem zpracování:


1. SUŠENÍ – po sklizni lnu se musí rostlinky řádně vysušit. Svazky lnu se zavěšovaly na kryté, dobře větrané místo.

2. DRHNUTÍ – během tohoto procesu se oddělovala semínka od stonků, což zajistilo semínka, která se sela na další rok (také se z nich lisoval olej). Používalo se k tomu dřevěné kolo z vozu, o které se mlátilo stonky lnu.

3. MÁČENÍ – pro očištění vláken od stébla se používalo máčení nebo rosení. Po dobu 14 dnů se povázané snopy lnu ponořovaly do vody. Délka močení závisela také na teplotě vody. Následně se opět sušilo.

4. LAMÁNÍ – stonky lnu se tloukaly na lámačkách, které přelamováním a hrubým boucháním stéblo polámou, rozbijí vrchní obal, který se oddělí a zůstanou čistá vlákna.

5. ČESÁNÍ – po vyčesání se vlákna stočí do koudele.

6. PŘEDENÍ – při předení se stáčela vlákna do jedné nitky ze kterých se nakonec tkala látka.

Zajímavost:
Pokud chtěli mít plátno co nejbělejší, rozložili ho po louce a kropili ho vodou.
Proces bělení trval cca 2 týdny.


V dnešní době se proces výroby lnu samozřejmě zjednodušil a ruční práci nahradila strojová výroba.

Vlastnosti lnu

Tato přírodní tkanina nás okouzlila svými vlastnostmi, kterých má nespočet. I v dnešní moderní době, má len své místo, hlavně pro svou udržitelnost – proto je součástí tzv. slowfashion.

  • Tento materiál je vhodný i pro děti, protože je nejekologičtější.
  • Lněné vlákno je považováno za nejpevnější přírodní vlákno.
  • Lněné plátno je silné, odolné vůči oděru.
  • Je antibakteriální a vhodný i pro alergiky.
  • Je známý svými termoregulačními schopnostmi, proto v zimě hřeje a v létě příjemně chladí.
  • Velkou výhodou je, že výrobky ze lnu nezadržují statickou elektřinu, dokonce odpuzují její účinek na nás.
  • Několikanásobně snižují účinek radiace.

Možnost použití lnu na naše oblečení nás už dlouho lákalo.
Naše vize jsme přetavili ve skutečnost a vytvořili pro vás tuto letní kolekci:

Kolekce LINEN

Romanticky vás naladí něžné pastelové odstíny ve lněné kolekci Linen. Zkrátka – láska na první pohled. Nadčasová lněná kolekce s moderními a čistými střihy. Jednoduché linie jsou doplněny o jemné volány.

Dotek přírody v podobě lnu je přímo dokonalý. Dívčí lněné šaty, šatová sukýnka, kalhoty na kšandy, či body-šaty pro menší holčičky. Kousky, které se budou ve vaší rodině dědit a dělat radost dlouhá léta. A navíc si zde najdou svůj oblíbený kousek i maminky.

POVĚRY K LNU:

Kdo na den Medarda sází a rozsévá, ten mnoho zelí a lnu mívá.
Svatá Žofie (15. květen) len rozsévá.
Ženy je třeba při masopustním tanci vyšvihnout až k půdě, aby měly vysoké konopí, a také by si měly vypít kořalky, aby jim len nevyschl.


Přihlaste se do newsletteru a získejte slevu 125 Kč

Nikdy nezmeškejte nabídku. Přihlaste se do newsletteru a získejte slevu 125 Kč, která platí na první nákup v hodnotě 1275 Kč

×